יאיר לפיד, נפתלי בנט, אביגדור ליברמן, 2021   מקור: לע"מ (חיים צח)יאיר לפיד, נפתלי בנט, אביגדור ליברמן, 2021   מקור: לע"מ (חיים צח)

העברת תקציב היא אחד התפקידים העיקריים של ממשלה במדינה דמוקרטית ולא בכדי שכישלון בהעברת התקציב מביא בישראל לפיזור אוטומטי של הכנסת. כך קרה בדצמבר 2020 אחרי שבנימין נתניהו סיכל את העברת תקציב כדי למנוע את הרוטציה עם גנץ. הייתה זו הפעם היחידה בהיסטוריה הפוליטית של מדינת ישראל שלא עבר תקציב בכנסת. אמנם, פרץ השמחה שאחרי העברת התקציב היה מוגזם אבל הדבר משקף הקלה אמיתית על היציאה מהמבוי הסתום אליו נקלעה המערכת הפוליטית בישראל בשנתיים האחרונות.

בתקציב הנוכחי יש לא מעט דברים חיוביים ויותר רפורמות ממה ששר האוצר משה כחלון עשה בקדנציה מלאה. בתקציבים 2016-2015 ו-2018-2017 כמעט ולא היו רפורמות מעודדות צמיחה, למעט הורדת מס החברות ושינויים בשוק הדיור שהעניקו לכחלון כוח פוליטי רב אבל לא הביאו להורדת מחירי הדירות (רפורמת הקורנפלקס דאז הייתה שולית למדי מבחינת יוקר המחיה וספק אם הביאה לשינוי משמעותי). לעומת זאת, בתקציב הנוכחי יש רפורמות רבות, ביניהן הסרת חסמים בייבוא, העלאת גיל פרישה לנשים, שינויים במערך הכשרות והתנעת פרויקט המטרו.

הצורך בהעברת תקציב הביא לריכוכם של מרכיבי הקואליציה ולהפחתת המתחים הפנימיים ביניהם. עתה, לאחר שעבר התקציב, אני מעריך שיותר קונפליקטים פוליטיים יתגלעו בין חברות הקואליציה. ראש הממשלה נפתלי בנט לבטח יבחר עתה לקרוץ לבייס הימני כדי להוכיח שדווקא בממשלה שאינה ימנית-חרדית, אפשר לקדם מהלכים ימניים, וזאת בניגוד לנתניהו שהגביל מהלכים כאלו במידה רבה. התנהלות כגון זו מצד בנט תביא להעלאת יוזמות נגדיות מהפלג השמאלי בממשלה.

יחד עם זאת, במצב הפוליטי הנוכחי לרוב השותפות בקואליציה יש אינטרס ברור להימנע מבחירות. מצבן של רוב המפלגות החברות בממשלה אינו שפיר מבחינה אלקטורלית והן זקוקות לזמן כדי שמצביעיהן ייווכחו בהשפעת התקציב. גם מצבה של ימינה בסקרים אינו מזהיר, מה שמגביל את חופש הפעולה של בנט לקדם מהלכים ימניים.

לראש הממשלה החלופי יאיר לפיד מניות רבות בהעברה החלקה יחסית של התקציב. אביגדור ליברמן הוביל את המהלך ונראה שזאב אלקין היה שותף בכיר בהחלקת המכשלות הפוליטיות בדרך לתקציב, וגם לבנט מגיע קרדיט, אבל לפיד שב והוכיח שהוא יודע לעבוד פוליטית ולנהל את הקואליציה המורכבת הזאת מאחורי הקלעים. כזכור, לפיד שימש שושבין ראשי בנישואין הפוליטיים המורכבים העומדים בבסיס הקואליציה הזו ולמרות שבניגוד למפלגות אחרות "יש עתיד" יכולה להגדיל את כוחה בבחירות, הרי העברת התקציב הבטיחה לו כמעט בוודאות את ראשות ממשלה וזה מניע חזק מספיק להמשיך לשמש בתפקיד המפשר הקואליציוני.

ומילה אחרונה על ראש האופוזיציה. על כל מכשול שממשלת בנט-לפיד מצליחה לעבור, נתניהו חייב להשקיע יותר מאמץ בשימור כוחו בליכוד ובבלוק הימין. יחד עם זאת, בינתיים לא נראה שהסכינים נשלפות בליכוד, והתקוות של בכירים (כמו ניר ברקת) שנתניהו ילך לבד בלי שהם יצטרכו לשלם מחיר פוליטי על עימות מולו, נראות כרגע כמו משאלת לב.

עמר דנק הוא סגן אלוף במילואים, שירת בחיל האוויר ובחטיבה האסטרטגית, מהנדס ובעל תואר שני ביחסים בינלאומיים, ובעל הבלוג עמר אסטרטגיה

users: עמר דנק

עוד בנושא

אולי יעניין אותך

הנקראים ביותר

המלצת העורכים

החדשים ביותר