שר הביטחון בני גנץ   מקור: לע"מ (עודד קרני)

מהומות מאי 2021 החלו ב-9 במאי, במהלך חג הרמדאן. המהומות שהחלו בירושלים התפשטו במהירות לערים המעורבות ואז גם למקומות אחרים בישראל. המהומות היו כה נרחבות שהמשטרה קרסה תחת עומס האירועים ואזרחים רבים בערים המעורבות נאלצו להתחבא בבתיהם פן יבולע להם.

כדי להתמודד עם המהומות, הזרימה הממשלה כוחות מג"ב רבים מיהודה ושומרון לתוך הערים המעורבות ואף גייסה כוחות מילואים של מג"ב, אך בימים הראשונים לא היה מספיק כוח אדם כדי לתגבר את המשטרה.

 

זה לא התפקיד של החיילים

בעקבות הקריסה המהירה של המשטרה, פנתה לשכת ראש הממשלה ליועץ המשפטי לממשלה ב-11 במאי, לקראת חצות, כדי שיבדוק מבחינה משפטית את האפשרות להסתייע בחיילי צה"ל לשם התמודדות עם האירועים האלימים בעיר לוד. היועץ המשפטי לממשלה והפרקליט הצבאי הראשי גיבשו חוות דעת שלאור הנסיבות המיוחדות שהיו אז ניתן להכניס כוחות צבא לערי ישראל. ראש הממשלה בנימין נתניהו לא הסתפק באישור היועץ המשפטי לממשלה ורצה לקבע את המהלך בחקיקה מזורזת (כפי הנראה כדי להקדים תרופה לעתירה).

ב-12 במאי, הודיע נתניהו לקבינט המדיני-בטחוני על כוונתו לקדם חקיקה בנושא שתאפשר שימוש בחיילי צה"ל כדי לסייע למשטרה במצבי קיצון, כפי שהיה באותה עת ברחבי הארץ, וזאת רק לאחר שהחיילים יקבלו הכשרה מיוחדת. אולם, שר הביטחון בני גנץ הבהיר שהוא מתנגד בתוקף להכנסת חיילים לרחובות ישראל. "זה לא התפקיד של החיילים. בשביל זה יש מג"ב ומשטרה", אמר גנץ.

ב-13 במאי, חתם גנץ על צו גיוס לעשר פלוגות מילואים נוספות של מג"ב בכדי לתגבר את כוחות המשטרה. לצד זאת שב שר הביטחון וקבע שאף חייל צה"ל לא יעסוק בפעולות שיטור שאינן חלק ממשימותיו של הצבא.

אבל זה היה אז.

 

זה כן התפקיד של החיילים

בחודש מרץ פרץ גל טרור חדש בישראל. במהלך מרץ אירעו עשרה אירועי טרור. בשלושת אירועי הטרור בין ה-22 במרץ ל-29 במרץ נרצחו 11 ישראלים.

ב-30 במרץ צייץ גנץ בטוויטר: "אישרתי תגבור של 1,000 לוחמים בהכשרות לסיוע למשטרת ישראל במאמץ ביטחון הפנים". עוד קודם לכן צייץ העיתונאי יוסי יהושע כי "צה"ל יעמיד את היחידות המיוחדות לטובת משטרת ישראל, מדובר ב 15 פלוגות מסלול שיפרסו בערים על פי החלטת המשטרה". ואכן, עוד באותו היום אישר גנץ להכשיר אלף לוחמי צה"ל שיסייעו למשטרה.

ב-1 באפריל נפרסו ברחבי הארץ, בנוסף למשטרה ולמג"ב, כ-1,300 חיילי צה"ל. החיילים נלקחו מפלוגות הכשרה של יחידות עלית, ביניהן סיירת מטכ"ל, שלדג, שייטת 13, סיירת צנחנים, סיירת נח"ל, סיירת גולני, סיירת גבעתי, דובדבן, מגלן ואגוז.

לאחר הכשרה קצרה, צוותו לוחמי צה"ל למשטרה ונצפו בפטרולים חמושים לצד שוטרים כחולים ושוטרי מג"ב בירושלים, בתל אביב, ובאזורים הומי אדם נוספים ברחבי הארץ.

חיילים מתגברים כוננות בירושלים, 1 באפריל 2022 | YNET

 

מה השתנה?

גנץ ששלח עתה את חיילי צה"ל לתגבור המשטרה ברחובות ישראל היה אותו גנץ שהתנגד בתוקף לשליחת חיילי צה"ל לעזרת המשטרה במהלך מהומות מאי 2021.

מסתמא שהקביעה העקרונית של גנץ ממהומות מאי – "זה לא התפקיד של החיילים. בשביל זה יש מג"ב ומשטרה" – הייתה שקר וכזב. נדמה אפוא שגנץ התנגד במאי 2021 לשליחת חיילים לתגבור המשטרה רק בגלל שנתניהו היה מי שהעלה את ההצעה לשלוח חיילי צה"ל לעזרת המשטרה ושאותו עקרון לשעתו היה רק כסות לקטנוניות פוליטית בזמן שהערים המעורבות בערו. שר ביטחון שמפקיר את ביטחון אזרחי ישראל בזמן רק כדי לפגוע ביריב פוליטי לא ראוי להמשיך לשמש בתפקידו אפילו דקה אחת נוספת.

ניסים סופר הוא פובליציסט ועורך אחראי באתר דיומא

users: ניסים סופר

טעות קטנה
לא היו מהומות בערים מעורבות,
היו מהומות באזורי הערבים.

בכבישי ואדי ערה היו מהומות, גם באזורים הבדואים,
באופקים ונתיבות לא שמעתי על מהומות.

לא מסכים
קודם כל נוריד מהשולחן העדפה פוליטית. יש כאן אותו שר הביטחון עם בערך אותו מצב פוליטי.
לטעמי המצב השומר חומות היה שונה. אילו חיילי צה''ל היו מעורבים, הם היו צריכים להשתתף בחיכוך עם אזרחים , מניעת אלימות וכו'. בחלקו הקטן מאוד היו צריכים לפעול נגד קיצונים יהודים (אי אפשר להתכחש, זה קרה, בממדים קטנים)
תחשוב איך זה היה נראה.
כרגע מה שנראה המצב עכשיו - סוג של אינטיפאדת היחידים, דוגמת מה שהיה ב 2014-2015 . לכן כאן הרבה יותר ראוי והגיוני לשלב כוחות צבא.

אתמול שאלנו בכמה ערוצים את השאלה הזאת
אפס התענינות ציבורית .אנשים מעדיפים להתעלם

אמיר
אותה קטנוניות פוליטית הוא הפגין ביחס לרכש התרופות

עוד בנושא

אולי יעניין אותך

הנקראים ביותר

המלצת העורכים

החדשים ביותר