"בית גוצ'י"   מקור: יוטיווב

26 שנים עברו מאז הרצח של מאוריציו גוצ'י שבמשך שנים ניהל את עסקי האופנה המפורסמים של משפחתו. "בית גוצ'י" מתאר את מערכות היחסים ואת האירועים שהובילו לרצח המזעזע. הסרט בבימויו של רידלי סקוט על פי תסריט בקי ג'ונסטון ורוברטו בנטיווניה מתבסס על הספר "בית גוצ'י: סיפור סנסציוני של רצח, טירוף, זוהר וחמדנות" מאת שרה גיי פורדן.

"בית גוצ'י" עוקב אחר פטריציה רג'יאני (ליידי גאגא), בתו של בעל עסק למשאיות. פטריציה פוגשת את מאוריציו גוצ'י (אדם דרייבר) במסיבה והם מתחתנים זמן קצר לאחר מכן. רודולפו גוצ'י (ג'רמי איירונס), אביו של מאוריציו המחזיק במחצית מחברת גוצ'י, מזהיר את בנו שפטריציה רק רוצה את כספו ולאחר שהזוג נישא הוא מנשל אותו מהירושה.

מאוריציו, עתה כבר לא יורש עשיר, מסתפק בעבודה בחברת המשאיות של חותנו, אבל פטריציה רוצה יותר. היא יוצרת קשר קרוב עם אלדו גוצ'י (אל פאצ'ינו), דודו של מאוריציו, ועם בנו הלא יוצלח פאולו (ג'ארד לטו), במטרה לפייס בין בעלה לבין אביו. ואכן, אלדו מצליח לפייס בין מאוריציו לבין רודלופו הגוסס. רודולפו מתכוון להעביר לבנו את מניותיו בחברת גוצ'י אבל הולך לעולמו לפני שהוא מצליח לעשות זאת. פטריציה מזייפת את החתימה של רודלופו ומאוריציו הופך לבעלים של מחצית מחברת גוצ'י.

משלב זה ואילך פטריציה זוממת את מפלתם של אלדו ושל פאולו המחזיקים במחצית השנייה מחברת גוצ'י. בזכות תככיה של פטריציה, מאוריציו הופך למנהל החברה אבל מואס באשתו ונפרד ממנה. מאוריציו כושל כמנהל ונאלץ למכור את מניותיו בחברה, אך פטריציה שעדיין זועמת על שעזב אותה, שוכרת רוצח שכיר המתנקש בחייו של בעלה.

תצוגת המשחק של ליידי גאגא היא ללא ספק נקודת האור של הסרט. גאגא משחקת את פטריציה כדמות הרסנית ומגוחכת בו זמנית. עם זאת, התפתחות הדמות שלה מאכזבת משום שאין העמקה במניעיה מעבר לכסף וכוח. הסרט מתמקד בבחירות שפטריציה עושה כדי לתקוע טריז בין בני משפחת גוצ'י ולא בוחן את רגשותיה האמיתיים כלפי מאוריציו ומשפחתו. כך, למשל, עד שמאוריציו עוזב אותה והיא מנסה לחזור לחייו, בכלל לא ברור אם היא אהבה אותו אי פעם או רק נמשכה לעושרו ולמורשת של משפחתו. ניכר שפטריציה חשה שלא מאפשרים לה להשתלב במשפחת האופנה המפורסמת, מה שמגביר את תסכולה עוד ועוד עד הרצח, אך המתח הנבנה לקראת שיא הסרט מרגיש מאופק במקצת ולא מצליח ליצור תחושה רגשית חזקה אצל הצופה.

אבל גם מעבר לדמותה של פטריציה, הסרט לא מנצל את הפוטנציאל שלו עד תומו. "בית גוצ'י" נע בין רצינות קודרת לבין דקדנטיות של אופרת סבון ונדמה שסקוט לא הצליח להכריע אם להתחייב לדרמה או לקאמפ, והתוצאה, בהתאם, חסרת אחידות. אפילו השיאים הדרמטיים של הסרט לא מצליחים לרגש את הצופה או להביא אותו לקתרזיס.

באופן אופייני לסרטיו של סקוט, גם "בית גוצ'י" עמוס כוכבים. אל פאצ'ינו משחק את אלדו בלהט האופייני לו והדרך הביזארית בה לטו משחק את פאולו מצליחה לשעשע לפרקים, אבל זה לא מספיק כדי לכפר על כך שהסרט הארוך – יותר משעתיים וחצי אורכו – פשוט לא מהודק כל צרכו.

3.5 כוכבים מתוך 5 כוכבים

המילה האחרונה: הסיפור האמיתי מאחורי "בית גוצ'י" הוא מלודרמטי מספיק כדי להיות מסקרן וליידי גאגא גונבת את ההצגה בתור פטריציה רג'יאני-גוצ'י, אבל התסריט חסר עומק והסרט מותיר אחריו תחושה של פספוס

"בית גוצ'י" (House of Gucci), 2021
בימוי: רידלי סקוט
תסריט: בקי ג'ונסטון ורוברטו בנטיווניה
שחקנים: ליידי גאגא, אדם דרייבר, אל פאצ'ינו, ג'ארד לטו, ג'רמי איירונס, ג'ק יוסטון

שי שגב משמש כמבקר תרבות, קולנוע וטלוויזיה באתר דיומא. בשנים האחרונות משמש ככתב היין, האלכוהול והקולינריה הבינלאומית של Ynet, כתב התרבות והטכנולוגיה באתר ג'ירפה, עורך מגזין יין וגורמה, מגזיני תעופה, תיירות ומלונאות מובילים

users: שי שגב

עוד בנושא

אולי יעניין אותך

הנקראים ביותר

המלצת העורכים

החדשים ביותר