"חולית"   מקור: יוטיוב

את הספר "חולית", קלאסיקת המדע הבדיוני של פרנק הרברט מ-1965, ניתן לתאר במילים רבות אבל אחד הביטויים העקשניים ביותר שנדבקו אליו הוא "בלתי ניתן לתיאור": ארוך מדי, מורכב מדי, יותר מדי דמויות, יותר מדי סיפור רקע, או פשוט – יותר מדי.

ובכן, בדיוק כפי שעשה פיטר ג'קסון עם "שר הטבעות", יצירה לא פחות ארוכה ומורכבת, הבמאי דניס וילנב ("בלייד ראנר 2049"), יצא להעביר את ספר המופת של הרברט לאקרנים. וילנב והתסריטאים ג'ון ספייתס ואריק רות' הצליחו ליצור סרט שפוסע במשעולי העלילה שהתווה הרברט ובמקביל למשוך גם קהל שלא קרא את הספר.

"חולית" הוא שילוב של אופרת חלל, ממתק ויזואלי, עושר מיסטי מסקרן ופוליטיקה בסגנון "משחקי הכס". וילנב הצליח היכן שדיוויד לינץ', בגרסתו ל-"חולית" משנת 1984, נכשל.

עלילת הסרט, המבוססת על המחצית הראשונה של הספר (ולכן זהו הסרט הראשון מתוך שניים) מתרחשת בעתיד הרחוק בכוכב בשם אראקיס הידוע גם בשם "חולית". בתקופה המתוארת בסרט, כוכבי הלכת בהם חיים בני האדם מצויים תחת שליטתם של בתי אצולה הכפופים בתורם לקיסר. פול אטראידס (טימותי שאלאמה) הוא בנו של הדוכס לטו (אוסקר אייזק) השולט בכוכב הלכת קלדן. בתחילת הסרט, הקיסר מעביר לשליטת בית אטראידס את כוכב הלכת אראקיס עולם מדברי שתושביו מכונים דָרָרִים (Fremen). לפני הגעת בית אטראידס, תושבי אראקיס חיו תחת שלטונו של בית הארקונן האכזרי. בראש בית הארקונן עומד הברון ולדימיר הארקונן (סטלן סקארסגארד) השולט בכוכב גיאיידי פריים ואילו אחיינו גלוסו ה-"חיה" ראבאן (דייב בטיסטה) שולט מטעמו באראקיס.

מה שהופך את הסביבה הצחיחה של אראקיס לכה נחשקת היא נוכחותו של "התבלין" (Spice Melange), סם טבעי בעל תכונות יוצאות דופן. התבלין מעניק בריאות ואריכות ימים יוצאת דופן אבל זהו גם סם ממכר. התמכרות לתבלין הופכת את העין כולה, כולל לובן העין, לכחולה. ללוקחים אותו בכמויות גדולות, התבלין מעניק גם יכולת מסוימת לחזות את העתיד. ישנן שתי אסכולות הכשרה נפשית-גופנית רבות עוצמה ביקום של "חולית" – בנות גשרית וגילדת החלל – התלויות בתבלין לצורך מימוש יכולתם, ואילו אצילי הקיסרות ועשיריה לוקחים אותו כדי לחיות שנים ארוכות. פועל יוצא, התבלין הוא המשאב היקר ביותר ביקום, והוא מצוי רק בכוכב המדברי אראקיס.

הסרט ארוך, יותר משעתיים וחצי אורכו, ומציג עלילה סבוכה ורבת רבדים. הברון הארקונן מתכנן מלכודת שאמורה להביא לסופו של בית אטראידס. הקיסר מעניק את אראקיס לדוכס לטו אבל בעצם הוא משתף פעולה עם בית הארקונן ואף שולח לעזרת הברון יחידות מקרב הסַרֽדָאוּקָאר, הצבא האישי של השושלת הקיסרית שחייליו נחשבים ללוחמים הטובים ביקום. בבית אטראידס, פול מקבל הכשרה יוצאת דופן, לא רק מדנקן איידהו (ג'ייסון ממואה) ומגורני האלק (ג'וש ברולין), אומני הלחימה של בית אטראיידס, אלא גם מאימו, ליידי ג'סיקה (רבקה פרגוסון) הנמנית על בנות גשרית, מסדר חשאי למחצה של נשים בעלות מיומנויות גופניות, שכליות ונפשיות יוצאי דופן. כשפול מגיע לאראקיס, הדררים מאמינים שהוא עשוי להיות "ליסאן אל-גאיב", המשיח שיביא להם את הגאולה. לפול יש חזיונות של העתיד, ביניהם חזיונות על מפגשים עם הדררים ובייחוד עם לוחמת דררית ללא חת. כשפול יפגוש את הלוחמת הדררית לבסוף, בנסיבות לא ידידותיות במיוחד, נגלה ששמה הוא צ'אני (זנדאיה). מהדררים נכיר גם את סטילגאר (חוויאר ברדם) העומד בראש סִיטש דררי (מקום מושב לקהילה שבטית דררית במדבר העמוק). כריית התבלין מתבצעת במדבריות אראקיס, תוך חשש מתמיד מפני תולעי החול הענקיות השורצות בו.

כאמור, סיפור סבוך ומורכב, אבל גם אם קשה לעתים לעקוב אחר קווי העלילה השונים, בסופו של דבר זה לא משנה, שכן זהו סרט על אנושיות (מלבד תולעי החול, אין חייזרים ב-"חולית"). התרבות האנושית המוצגת בסרט היא שילוב מעניין בין עתיד לעבר, ולצד טיסה בין כוכבים וכלי נשק מתקדמים, השיטה הפוליטית מבוססת על פיאודליזם, הלוחמים נלחמים גם בחרבות ואין זכר לשימוש במחשבים (בדיוק כמו בספר).

"חולית" שהפקתו עלתה 165 מיליון דולר, הוא הישג קולנועי מרשים המנגיש את העולם הבדיוני המורכב שיצר הרברט לפני יותר מיובל שנים לצופה בן זמננו.

4 כוכבים מתוך 5 כוכבים

המילה האחרונה: "חולית" מציג עולם מורכב ועשיר בפרטים וכל זאת במעטפת ויזואלית מרשימה ועתירה באפקטים מיוחדים. הצפייה המומלצת – ועדיף על המסך הגדול ביותר האפשרי.

"חולית" (Dune: Part One), 2021
בימוי: דני וילנב
תסריט: דני וילנב, אריק רות', ג'ון ספייתס
שחקנים: טימותי שאלאמה, אוסקר אייזק, רבקה פרגוסון, זנדאיה, ג'וש ברולין, ג'ייסון מומואה, חוויאר ברדם

שי שגב משמש כמבקר תרבות, קולנוע וטלוויזיה באתר דיומא. בשנים האחרונות משמש ככתב היין, האלכוהול והקולינריה הבינלאומית של Ynet, כתב התרבות והטכנולוגיה באתר ג'ירפה, עורך מגזין יין וגורמה, מגזיני תעופה, תיירות ומלונאות מובילים

users: שי שגב

נחום
כנראה שלא ראינו את אותו סרט כי הבמאי רצח את הספר ואת הדמויות! הכל שיטחי דמויות חלולות וחסרות אופי את קיינס הוא הפך גם לאישה וגם שחורה(PC) ואת תופיר חוואט הוא הפך לאקסמן. בקיצור מארוול...

עוד בנושא

אולי יעניין אותך

הנקראים ביותר

המלצת העורכים

החדשים ביותר