נטפליקס   מקור: נטפליקס

"אמבלין פרטנרס" היא חברת הפקות קולנוע וטלוויזיה בראשותו של סטיבן ספילברג. אמבלין מפתחת ומפיקה סרטים באמצעות "אמבלין אנטרטיינמנט" ו-"דרימוורקס פיקצ'רס" וכוללת את "אמבלין טלוויז'ן" – יוצרת ותיקה של סדרות איכות.

ביוני, אמבלין פרטנרס ונטפליקס הכריזו על שותפות להפקת מספר סרטים בכל שנה. ההסכם עם ספילברג, שעבודותיו כוללות בין השאר את "מלתעות", "להציל את טוראי ראיין" ו-"רשימת שינדלר", מראה שנטפליקס מתכוננת ברצינות להמשך המאבק בזירת הסטרימינג. למרות שנטפליקס היא עדיין שירות הסטרימינג הפופולרי ביותר בעולם – עם 208 מיליון מנויים – מתחרותיה רק מתרבות במספרן ומתחזקות בכוחן.

 

המתחרות

דיסני+ של חברת דיסני הפך תוך זמן קצר לשירות סטרימינג פופולרי ביותר בארצות הברית ומחוצה לה – ובחודשים הקרובים כנראה יגיע גם לישראל. דיסני+ שכבר חצה את רף 100 מיליון המנויים, נהנה מהתוכן העשיר של חברת דיסני שכולל, בין היתר, את מארוול, פיקסאר, מלחמת הכוכבים ונשיונל ג'יאוגרפיק.

בחודש שעבר אמזון רכשה את אולפני הסרטים והטלוויזיה MGM בעסקה בשווי של 8.45 מיליארד דולר כדי להביא את מגוון הסרטים והסדרות של האולפנים לשירות הסטרימינג שלה, פריים וידאו. בין נכסי התוכן של MGM אפשר לציין את כל סרטי ג'יימס בונד ורוקי.

שירות הסטרימינג HBO Max שהושק על ידי חברת וורנר מדיה שבבעלות AT&Tלפני קצת יותר משנה, גם הוא פועל במרץ להגדיל את הצע הפקות המקור והתוכן הנרכש שלו. ההחלטה של AT&T למזג את וורנר מדיה עם חברת דיסקברי תרחיב עוד יותר את יכולת יצירת התוכן של HBO Max.

 

האסטרטגיה של נטפליקס

עד עתה, נטפליקס בחרה שלא לבסס את אסטרטגיית ההתרחבות שלה על רכישות גדולות. נטפליקס העדיפה לחזר אחר כישרונות יצירתיים, כמו שונדה ריימס, ריאן מרפי ואדם סנדלר, כדי שייצרו סדרות וסרטים עבורה. שיתוף הפעולה עם ספילברג מלמד שנטפליקס ממשיכה באסטרטגיה זו.

בשנת 2021 נטפליקס צפויה לשדר כשישים סרטים מקוריים. שיתוף הפעולה עם ספילברג יחזק עוד יותר את מרכיב סרטי המקור של נטפליקס. בנוסף, לסרטים ולסדרות שיופקו דרך אמבלין יש פוטנציאל להוסיף יוקרה רבה עוד יותר לנטפליקס שזכתה השנה ב-36 מועמדויות לאוסקר על סרטיה. בהצהרה על ההסכם עם נטפליקס אמר ספילברג: "היה ברור מאוד שיש לנו הזדמנות מדהימה לספר סיפורים חדשים יחד ולהגיע לקהלים בדרכים חדשות".

 

אמבלין

ספילברג הקים את אמבלין בשנת 1981 והפיק דרכה כמה מהסרטיו האייקוניים ביותר, ביניהם "אי.טי. – חבר מכוכב אחר", "הצבע ארגמן", וכן גם סרטים ידועים אחרים משנות השמונים כמו "הגוניס", "הגרמלניס", "מי הפליל את רוג'ר רביט" וסדרת סרטי "בחזרה לעתיד". בשנת 2015, ספילברג איתחל את אמבלין מחדש לאחר שהמיזם האחר שלו – אולפני דרימוורקס – שקע בחובות ונמכר בסופו של דבר לאולפני פרמאונט. לאחר האתחול מחדש אמבלין הפיקה סרטים כמו "הספר הירוק" ו"-1917" שזכו באוסקר.

"אמבלין" תפיק סרטים עבור נטפליקס, אבל זה לא אומר שהסרטים לא יוכלו לקבל גם הפצה קולנועית. נטפליקס גם הראתה שהיא מוכנה להעלות את סרטיה גם על המסך הגדול כדרך לחזר אחר כישרונות. בנוסף, כדי שסרטיה של נטפליקס יוכלו להתחרות באוסקר, עליהם להיות מוקרנים על מסכי קולנוע בלוס אנג'לס למשך שבוע. התנאי הזה לא נדרש בשנת 2021, כיוון שמגיפת הקורונה סגרה את בתי קולנוע ברחבי העולם, אבל אם נטפליקס רוצה להמשיך ולזכות באוסקרים, היא תצטרך להקרין את סרטיה המובחרים גם בקולנוע.

"אמבלין" כבר שיתפה פעולה בעבר עם ערוצי הסטרימינג. אמבלין יצרה תכניות עבור נטפליקס, אפל טי.וי פלוס, פיקוק ועוד. הסרט של אמבלין "משפט השבעה משיקגו" פותח במקור עבור אולפני פרמאונט של חברת ViacomCBS שבסופו של דבר מכרו את הנכס לנטפליקס, שם הוא הפך ללהיט גדול וקיבל שש מועמדויות לאוסקר.

למרות ש-"אמבלין" כבר עבדה עם גופי סטרימינג, להסכם עם ספילברג יש גם משקל סמלי. בשנת 2018, ספילברג אמר בריאיון כי "סרטים שהוקרנו לראשונה בשירותי סטרימינג ונצפו בבית, הפכו לסרטי טלוויזיה ולכן אין להחשיבם בתחרויות קולנועיות". ובכן, דברים משתנים...

Steven Spielberg speaking at the 2017 San Diego Comic Con

סטיבן שפילברג

שי שגב משמש כמבקר תרבות, קולנוע וטלוויזיה באתר דיומא. בשנים האחרונות משמש ככתב היין, האלכוהול והקולינריה הבינלאומית של Ynet, כתב התרבות והטכנולוגיה באתר ג'ירפה, עורך מגזין יין וגורמה, מגזיני תעופה, תיירות ומלונאות מובילים

users: שי שגב

אורית
כתבה יפה ומלמדת. תודה

עוד בנושא

אולי יעניין אותך

הנקראים ביותר

המלצת העורכים

החדשים ביותר