רואן אטקינסון בבכורה לסרט "ג'וני אינגליש חוזר", 2011   מקור: ויקיפדיה

בסרט "ג'וני אינגליש 3.0" נקרא הסוכן החשאי הטוב בבריטניה מפרישתו, כדי לפתור בעיית ריגול קשה, ותוך כדי להצחיק את הצופים. אולם מלבד הסלפסטיק של רואן אטקינסון ומתיחת עור פניו עד קצה גבול היכולת, הסרט הוא ניסיון כושל ומיותר בהחייאת המרגל שלא ידע מתי לפרוש.

בהתחשב ששני הסרטים הראשונים בסדרה צברו יותר מ-320 מיליון דולר ברחבי העולם, קל לראות מדוע המפיקים רצו להחיות את הפארסה המנסה לחקות את סוכן 007, אפילו שעברו שבע שנים מאז יציאת הסרט הקודם. עם זאת, לאור פרודיות הריגול שיצאו בשנים האחרונות, ביניהן "מרגלת", "קינגסמן: השירות החשאי" ועוד, החזרתו למסך של "ג'וני אינגליש" מיותרת לחלוטין.

"ג'וני אינגליש 3.0" (השם בעברית מוצלח יותר אף מהלועזית), מתחדש בהרבה טכנולוגיה ישנה בהיפוך גמור לסרטי ג'יימס בונד. דמותו של אינגליש מתנגדת לטלפונים ניידים או לכל טכנולוגיה מתקדמת וזאת כדי להשתמש בטריקים הישנים שאפיינו את סרטי שנות השמונים. הפעם אינגליש אינו יוצא לתפקיד בשם הוד מלכותה, אלא דווקא בעקבות הוראותיה של ראשת ממשלת בריטניה (אמה תומפסון, שמביאה חן לתפקיד, אך זו אינה דמותה המוצלחת ביותר על המסך עד כה).

שחקנים נוספים שמקבלים זמן מסך מכובד הם אולגה קורילנקו בתפקיד המרגלת הרוסייה הנחשקת המקובל והצפוי (קורילנקו שיחקה נערת בונד ב-"קוואנטום של נחמה") וג'ייק לייסי ("המשרד") המגלם מיליארדר אמריקני שעושה את הונו מטכנולוגיה, אולי כלעג למייסדי פייסבוק או גוגל.

"ג'וני אינגליש 3.0" לא מתקדם יותר מדי בעלילה, וגם פתרון הבעיות אליהם נקלע אינגליש נסמכים על האסונות הטיפוסיים לדמות של המרגל השלומיאל. מהתחפשות למלצרים כושלים, התחבאות במעטה שריון של אבירים ועד נהג רכב יוקרתי – אין הרבה דרמה רצינית, אלא אינספור קלישאות צפויות מראש וסצינות שלרגע משעשעות, אך אז נמתחות הרבה מעבר למידת המוגזם.

חשוב לציין, כי אטקינסון לא איבד את כוח המשיכה שלו לצופים, או את האנטי-כריזמה שלו על המסך. גם בגיל 63, אטקינסון עדיין גמיש ומצליח להעלות כמה חיוכים. היכולת המרשימה שלו להפגין מבחר תנועות ריקוד אקסצנטריות היא כנראה החלק הטוב ביותר בסרט. אולם מעבר לכך, קשה למצוא קטעי הומור מתקבלים על הדעת בסרט ששודד מהצופים כל סיכוי לספונטניות.

1.5 כוכבים מתוך 5 כוכבים

המילה האחרונה: "ג'וני אינגליש 3.0" הוא סרט מיותר ולא מצחיק במיוחד. תסריט צפוי ולעוס וגם כשיש פאנצ'ליין, הצופים כבר הסיקו אותו 88 דקות לפני תחילת הסרט.

"ג'וני אינגליש 3.0" (Johnny English Strikes Again), 2018
בימוי: דיוויד קר
תסריט: וויליאם דייוויס
שחקנים: רואן אטקינסון, אולגה קורלינקו, אמה תומפסון

שי שגב משמש כמבקר תרבות, קולנוע וטלוויזיה באתר דיומא. בשנים האחרונות משמש ככתב היין, האלכוהול והקולינריה הבינלאומית של Ynet, כתב התרבות והטכנולוגיה באתר ג'ירפה, עורך מגזין יין וגורמה, מגזיני תעופה, תיירות ומלונאות מובילים

users: שי שגב

עוד בנושא

אולי יעניין אותך

הנקראים ביותר

המלצת העורכים

החדשים ביותר