"משחק הדיונון"   מקור: יוטיוב

הסדרה "משחק הדיונון" עקפה את "ברידג'רטון" והפכה לסדרת המקור הנצפית ביותר של נטפליקס בכל הזמנים. גם ההייפ סביב הסדרה לא נפסק – בובות ענק "אור אדום, אור ירוק" מפחידות בהשראת הסדרה מוצבות באזורי בילוי ברחבי העולם וערים מקיימות משחקי דיונון (לא קטלניים) משלהן. בפורים המתקרב ישראלים רבים ילבשו סרבלים ורודים ומסכות שחורות כפי שבליל כל הקדושים תחפושות מהסדרה זכו לפופולריות רבה בארצות הברית (אלא אם כן אתם תלמידים בבתי הספר היסודיים בניו יורק שאסרו על תחפושות "משחק הדיונון" בשל המסר האלים של התוכנית).

 Squid Game red light green light Maastricht Hans Splinter

משחק דיונון במאטסריכט, הולנד

אפילו שחקן הכדורסל לברון ג'יימס צולם משוחח על הסדרה ואומר "לא אהבתי את הסוף [של העונה]". בריאיון ל-"גרדיאן", הכתב ציין אמירה זו של ג'יימס בפני יוצר הסדרה, וואנג דונג-היוק, שצחקק ושאל בחזרה "ראית את ספייס ג'אם 2?" (סרט בכיכובו של ג'יימס). אחרי שהכתב הודה שלא ראה את הסרט עד סופו, דונג-היוק המשיך בטון משועשע "לברון ג'יימס הוא מגניב ויכול לומר מה שבא לו. אני מכבד את זה. אני אסיר תודה שהוא צפה בסדרה כולה. אבל לא הייתה משנה את הסוף שעשיתי. זה הסוף שלי. אם יש לו סוף משלו שיספק אותו, אולי הוא צריך לעשות עונת המשך משלו. אני אבדוק את [עונת ההמשך שלו]... ואולי אשלח לו הודעה שאומרת 'אהבתי את כל הסדרה שלך... מלבד הסוף'".

לברון ג'יימס מצולם כשהוא משוחח על "משחק הדיונון" (זהירות, יש שם ספוילר)

למרות ההצלחה העצומה של "משחק הדיונון" דונג-היוק לא התעשר מהסדרה כפי שאפשר היה לצפות. הפקת הסדרה עלתה 21.4 מיליון דולר. חודש אחרי שעלתה, נטפליקס העריכה שהסדרה תיצור לה ערך בשווי של 900 מיליון דולר. השקעה משתלמת לכל הדעות. "נטפליקס שילמה לי לפי החוזה המקורי" סיפר דונג-היוק. החוזה הזה לא כלל בונוסים או תמלוגים על הצלחה, מה שלבטח ישתנה אם תהיה עונה נוספת.

• מדד-דיומא – עשר העונות הנצפות ביותר של סדרות מקור בנטפליקס

אז דונג-היוק לא הרוויח הרבה כסף מהסדרה אבל הוא איבד בגללה משהו. שיניים – שש מהן – בגלל הלחץ של הפקת הסדרה. "זה היה מתיש פיזית, נפשית ורגשית", סיפר היוצר הקוריאני "כל הזמן היו לי רעיונות חדשים ושיניתי את הפרקים בזמן שצילמנו, כך שכמות העבודה הכפילה את עצמה פי כמה".

בינתיים דונג-היוק יכול להתרגע וליהנות מעסקה אחרת שסגר עם נטפליקס. בעשר השנים האחרונות, דונג-היוק ביים שלושה סרטים באורך מלא – "מושתקים" (2011), "מיס סבתא" (2014) ו-"המבצר" (2017) – ונטפליקס רכשה את כולם לשידור. שלושת הסרטים השיגו הצלחה מסחרית נאה בדרום קוריאה אולם "מושתקים" השיג גם השפעה חברתית ניכרת. סרט זה מבוסס על סיפור אמיתי אודות בית ספר לחירשים שבו התלמידים עברו התעללות מינית על ידי הצוות ולאחר שהמתעללים נתפסו הם קיבלו רק עונשים קלים. הסרט עורר מחאה ציבורית עזה נגד פסקי דין מקלים לעברייני מין. כתוצאה מכך, הפרלמנט בדרום קוריאה העביר חוק אשר ביטל כל התיישנות על עבירות מין נגד ילדים מתחת לגיל 13 ומוגבלים, הגדיל את עונש המקסימום על אונס ילדים ומוגבלים למאסר עולם, ומחק סעיף חוק ישן שבגינו נפגעים מינית נאלצו להוכיח בבית משפט שלא יכלו להתנגד לתוקפיהם. החוק נקרא "חוק דוגאני" על שם הסרט של דונג-היוק ("דוגאני" משמעו "מושתקים" בקוריאנית).

טריילר לסרט "מושתקים"

על כל פנים, דונג-היוק כבר אישר שהוא מנהל מגעים עם נטפליקס על עונה שנייה לסדרה, אבל יש לו גם סדרי עדיפויות אחרים. "כמובן שיש דיבורים. זה בלתי נמנע כי זה כל כך הצליח", אמר. "אני שוקל את זה. יש לי בראש תמונה מאוד מפורטת, אבל אני לא מתכוון לעבוד על זה מיד. יש סרט שאני מאוד רוצה לעשות. אני חושב מה לעשות קודם. אני אדבר על כך עם נטפליקס". כך או כך, כנראה שייקח עוד זמן רב עד שנראה את העונה השנייה של משחק הדיונון.

שי שגב משמש כמבקר תרבות, קולנוע וטלוויזיה באתר דיומא. בשנים האחרונות משמש ככתב היין, האלכוהול והקולינריה הבינלאומית של Ynet, כתב התרבות והטכנולוגיה באתר ג'ירפה, עורך מגזין יין וגורמה, מגזיני תעופה, תיירות ומלונאות מובילים

users: שי שגב

עוד בנושא

אולי יעניין אותך

הנקראים ביותר

המלצת העורכים

החדשים ביותר