דְּיוֹמָא
כבישים ריקים בערב פסח במהלך הסגר הראשון, אפריל 2020   מקור: ויקיפדיה (עומרי סילבר)
בתמונה כבישים ריקים בערב פסח במהלך הסגר הראשון, אפריל 2020

לרגל הסגרים בימי הקורונה קיבצה הוצאת הספרים "עברית" 14 סופרים ישראלים והגישה את סיפוריהם כמתנה לקוראים. שמו של הקובץ מכוון כמובן למגבלת מאה המטרים ממקום המגורים שהוטלה בזמן הסגר הראשון. אולי במפתיע, הסיפורים, למעט שניים, אינם שמים את המגפה במרכז העלילה. נושאי הסיפורים מגוונים, הסגנונות, מדרך הטבע, שונים, וכהכללה ניתן לומר שמשותפת לכולם הישראליות.

אקדים ואומר שהזדמן לי לקרוא את ספריהם של אחדים מן הסופרים ואילו עם אחרים הייתה לי זו היכרות ראשונה. אם להסתמך על סיפוריהם של הסופרים שהכרתי, נראה לי שהמקבץ כאן מהווה היכרות טובה, וברוב המקרים מפתה, עם יצירותיהם. לדוגמא, אוריאל קון ב-"נתיב הבריחה" משוטט ומבקש מנוחה כמו בספרו "לעשות מקום"; אילנה ברנשטיין ב-"מגפת נשים" יוצרת אוירה של מצוקה בתוך המשפחה כמו ב-"מחר ניסע ללונה פארק"; אלי שמואלי ב-"קורותיו של שקרן" מתאר אפיזודה בחייו של יהושע, הדמות הראשית בספריו "אישוליים" ו-"המשורר והחשפנית".

שני הסיפורים שעוסקים ישירות במגפה הם "אהבה בימי מגפה" מאת משה סקאל ו-"מגפה:אהבה" מאת רוני גלבפיש. הראשון מתאר את ההסתגרות בין ארבעה קירות שנחווית תחילה כהרפתקה ושמתפתחת לבדידות צורבת ולהתערערות נפשית. השני, רגיש ונוגע ללב, מתרחש בין כתליו של בית אבות שדייריו שחוו את זוועותיה של המאה ה-20, נותקו באחת מכל קרוביהם ונותרו בגפם מול האימה המתחדשת. "אנחנו תכף ידענו שזו היא, שהיא חזרה. איך שאמרו שהיא לא פוגעת בילדים, אנחנו תכף ידענו: היא חזרה בשבילנו".

עוד בספר, בועז כהן מספר על פרידה ב-"תראה לי, תראה לי, תראה לי"; טל ניצן מתלווה אל אישה שנספחת לרילוקשיין של בעלה ונמחקת ב-"לגבעה את אשר לגבעה"; מאשה צור גלוזמן מסתובבת עם גיבור סיפורה במסע נוסטלגי סביב "הדירה ברחוב מאפו"; ערן בר-גיל מתלווה אל עבריינים ישראלים בחופשה בחוץ לארץ ב-"חזיר"; ערן צור מתבונן ביחסי בת עם אביה שנטש ב-"מתרחבים ומתכווצים"; אב מנוכר מופיע גם ב-"רגע הפירוד" של רון דהן, ומתקשה להשלים עם ליקוי של בנו; ב-"סקס לא יהיה פה" מפגישה רינת שניידובר שתי נשים וגבר באמצעות טינדר; הגיבורה של שרי שביט מבכה את מותו של "מרקו" עד שאלמנתו מוכיחה אותה; ותמר מרין מביאה את "הדיירת" אל נקודת שבירה שתאפשר לה סוף סוף שחרור.

"עברית" קיבצה סיפורים טובים שנהניתי לקרוא, הכירה לי סופרים שעוררו את סקרנותי ואני שמחה להמליץ על הספר. "מאה מטר" זמין חינם באפליקציית "עברית".

מאה מטר – אסופת סיפורים
עברית, 2020
96 עמודים

אתי סרוסי היא מבקרת הספרות של אתר דיומא ובעלת בלוג סקירות ספרים

users: אתי סרוסי

הנקראים ביותר

החדשים ביותר