דְּיוֹמָא
"שאנג-צ'י ואגדת עשר הטבעות"   מקור: יוטיוב

כמו כל אולפני הקולנוע גם אולפני מארוול הפסידו לא מעט כסף בשל מגיפת הקורונה אבל 2021 מסתמנת כשנה מוצלחת בשבילם. חודשיים לאחר "האלמנה השחורה" יוצא לבתי הקולנוע – ולסטרימינג של דיסני+ – הסרט ה-25 ביקום הקולנועי של מארוול, "שאנג-צ'י ואגדת עשר הטבעות".

הסרט, בבימויו של דסטין דניאל קרטון ("צדק ורחמים") מציג גיבור חדש – שאנג' צ'י – וכבר ברור שהוא יופיע גם במיזמי מארוול נוספים. מעריצי מארוול שאינם חובבי קומיקס ושאינם מכירים את הדמות, ישמחו לדעת שהסרט "שאנג-צ'י ואגדת עשר הטבעות" הוא ייחודי, משכנע ואפילו מרגש. שילוב בין אחד מסיפורי המקור הטובים ביותר ביקום הקולנועי של מארוול לבין משחק מצוין של סימו ליו, מביא את הגיבור החדש של מארוול להתחלה מבטיחה.

"שאנג-צ'י ואגדת עשר הטבעות" לא מתחיל עם שאנג צ'י אלא דווקא עם "עשר הטבעות" – ארגון פשע ידוע לשמצה שנוצר במיוחד לצורך היקום הקולנועי של מארוול. ארגון "עשר הטבעות" חטף את טוני סטארק בסרט "איירון מן" הראשון והפציע גם בסרטי "איירון מן" השני והשלישי ובסרט "אנטמן".

ארגון "עשר הטבעות" מונהג על ידי אביו של שאנג-צ'י, נבל בשם שו וונוו, אותו משחק טוני ליאונג, אחד מהכוכבים הגדולים ביותר במזרח אסיה ("גיבור"). וונוו הידוע גם בכינוי "המנדרין", מחזיק בעשר טבעות כוח המעניקות לו כוחות על מדהימים (כזכור, מתחזה למנדרין הופיע בסרט "איירון מן" השלישי, בהופעת משחק נהדרת של בן קינגסלי שמופיע גם בסרט החדש).

שאנג-צ'י בחר לגור בארצות הברית הרחק מהשפעתו של אביו המרושע אבל לאחר אירוע באוטובוס בסן פרנסיסקו, הוא מבין שעברו רודף אחריו. שאנג-צ'י יוצא להרפתקה עם חברתו הטובה קייטי, בגילומה של אקוופינה ("הפרידה"), במטרה להתאחד עם בני משפחתו המנוכרים ולהתעמת עם כל מה שברח ממנו.

על פניו, הסרט מחזיק ברוב המאפיינים הטיפוסיים של סרטי מארוול –התייחסויות ליקום הקולנועי הנרחב, הומור, וקטעי פעולה ללא הפסקה. יחד עם זאת, יש בסרט הרבה קטעים כמו של סרט דרמטי. קרטון יחד עם התסריטאים דייב קאלהאם ואנדרו לאנהאם, כתבו סאגה משפחתית במעטפת של סרט גיבורי על. שימוש נרחב בפלאשבקים מוסיף גווני עומק לדמויות של שאנג-צ'י, וונוו ושו שיאלינג (מנג'ר ז'אנג), אחותו המנוכרת של גיבור הסרט, ומשלב באופן מוצלח ביותר את ההיסטוריה המשפחתית שלהם בתוך היקום הקולנועי של מארוול.

קרטון בנה את דמותו של וונוו כאחד מנבלי העל המרושעים ביותר שנראו ביקום הקולנועי של מארוול. וונוו הוא אכזרי, נחוש וכריזמטי אך בכל זאת עם מספיק אנושיות כדי שהקהל יחוש אליו מעט אהדה. ליאונג בתצוגת משחק משובחת, משכנע מאוד בתוך נבל על. אף על פי כן, הסרט שייך לגיבור החדש. סיפור הרקע של שאנג-צ'י מורכב ומרובד יותר מסיפורם של רוב גיבורי מארוול. אמנם, לשאנג-צ'י יש את ההומור המארווליאני הטיפוסי אבל טבעו מסוכסך והוא נרדף על ידי השדים הפנימיים שלו. לליו המגלם את שאנג-צ'י יש איכויות של כוכב ויהיה מרגש לראות אותו ממשיך לפרוח ביקום של מארוול.

הסרט כולל כוכבי משנה מצוינים, ובעיקר כוכבות משנה. ז'אנג ואקוופינה מצטיינות הן בקטעי הפעולה והן בסצנות הדרמטיות. מישל יאו ("נמר, דרקון") מופיעה רק בשלבים המאוחרים של הסרט אולם משחקת היטב את דמות המפתח של יינג נאן, דודתם של שאנג-צ'י ושיאלינג.

ל-"שאנג-צ'י ואגדת עשר הטבעות" יש הרבה דברים שעובדים לטובתו, החל מאתרי הצילומים המדהימים ועד הפסקול האפי של ג'ואל פ. ווסט. ברם, הסרט נופל במלכודות שגם סרטים אחרים של מארוול נפלו בהן בעבר. כוחו של הסרט בהתמקדות בסוגיות של זהות ושל נאמנות אך העוצמה של הסצנות הדרמטיות מתעמעמת קמעה אל מול סצנות האקשן וה-CGI. אל תטעו, סצנות האקשן בסרט זה הן מהטובות ביותר שנראו בסרטי מארוול, ובייחוד קרב האוטובוסים בתחילת הסרט ומאבק מסוכן על פיגומים בהמשכו. אולם, הקרב האחרון, המצוין כסצנת אקשן, מעמעם חלק מהמשקל הרגשי שנצבר עד אותה נקודה. בנוסף, למרות ש דמויות הנשים בסרט מורכבות כמו שהן עזות, הסיפור של יינג לי (פאלה צ'ן), אמו של שאנג-צ'י, לוקה בחסר (אם כי, עדיין יש לה יותר עומק רגשי מאמהות אחרות ביקום של מארוול).

אין להכחיש שהסרט מומלץ לצפייה על המסך הגדול ומי שמרגיש מספיק בטוח מבחינה בריאותית ללכת לקולנוע – יפיק הנאה מהחוויה.

 

3.5 כוכבים מתוך 5 כוכבים

המילה האחרונה: "שאנג-צ'י ואגדת עשר הטבעות" הוא סיפור מקור נהדר ושאנג-צ'י בגילומו של ליו מיועד לגדולה בשלב הרביעי ביקום הקולנועי של מארוול (כרגיל, חכו לשתי הסצנות שלאחר כותרות הסיום שכן הן מציעות כמה רמזים לגבי מה שצופן העתיד). המעריצים של סרטי מארוול ימצאו הנאה צרופה מסרט חדש זה אבל גם צופים המעדיפים עלילות יותר דרמטיות יהנו מהצפייה. אחרי כל העיכובים, זהו סרט שהיה שווה לחכות לו.

"שאנג-צ'י ואגדת עשר הטבעות" (Shang-Chi & The Legend of the Ten Rings), 2021
בימוי: דסטין דניאל קרטון
תסריט: דסטין דניאל קרטון, דייב קלאהאם, אנדרו לנהאם
שחקנים: סימו ליו, טוני ליאונג, אקוופינה, מנג'ר ז'אנג, מישל יאו, בן קינגסלי

שי שגב משמש כמבקר תרבות, קולנוע וטלוויזיה באתר דיומא. בשנים האחרונות משמש ככתב היין, האלכוהול והקולינריה הבינלאומית של Ynet, כתב התרבות והטכנולוגיה באתר ג'ירפה, עורך מגזין יין וגורמה, מגזיני תעופה, תיירות ומלונאות מובילים

users: שי שגב

הנקראים ביותר

החדשים ביותר