הפגנה במיאמי ביוני 2020   מקור: ויקיפדיה

זה חבל שטראמפ לא יודע להשמיע מסר של פיוס, אם כי זה די טוב שהוא יודע להשמיע מסר תקיף של חוק וסדר בשעה שהסדר החברתי מתערער. אבל מי שמשמיע מסר של הסתה וליבוי יצרים, בשעה קשה זו, הוא מי שממשיך לומר שהמשטרה האמריקאית נגועה ב-"גזענות ממסדית".

הממסד האמריקאי לא גזעני, וגם המשטרה לא גזענית. יש גזענים בשניהם, אבל הגזענים הם החריגה מן הנורמה – לא הנורמה. מי שאומר שהשוטרים הגזענים הם הנורמה ושהגזענות היא ממוסדת, דוחף למסקנות של הפורעים. אם הבעיה היא "הממסד" או "השיטה", אזי צריך למוטט את הממסד, לחסל את השיטה, "עולם ישן עדי יסוד נחריבה" כדי לבנות הכל מחדש.

הפרשנית הפוליטית הת'ר מאק דונלד פרסמה מאמר דעה בוול סטריט ג'ורנל (02.06) בו היא תקפה בחריפות את ג'ו ביידן ואת ברק אובמה המשמיעים עתה מסרים אודות כמה שוברת לב היא העובדה שאמריקה כולה נגועה ב-"גזענות ממוסדת". אובמה כנשיא הפך כל אירוע שמעורב בו גזע לאירועי גזעני. זה הנשיא שעודד את בלאק לייבז מאטר, אירגון הזעם השחור שמתבצר בתפישה מלחמתית של יחסי הגזעים, ומציע פורקן לכעס על ידי ליבוי תחושת העוול.

אם השיטה רקובה, אם הממסד גזעני, אז בואו נשרוף ל-"ממסד" את החנויות, בואו נלמד את השוטרים לקח, בואו נהפוך את מרכזי הערים למדורות. תוך כדי המהומות אובמה ממש הסית למרד. אובמה לא רק דיבר על גזענות ממוסדת אלא גם שפוליטיקה בקלפי ו-"מרי אזרחי" אינם שתי אלטרנטיבות, אלא שני ערוצי פעולה משלימים.

אבל, הזכירה מאק דונלד, מי שיביט בנתונים בקור רוח, יגלה שתזת "הגזענות הממוסדת" של המשטרה, המבוססת על ההנחה שחיי שחורים אינם חשובים לשוטרים, או חשובים פחות, עומדת בסתירה לעובדות.

כך עולה למשל ממחקר שפרסמו חמישה חוקרים בכתב העת החשוב Proceeding of the National Academy of Sciences of the United States of America. המחקר, שממצאיו אינם מתאימים להלך הרוח הנוכחי בארצות הברית, זכה לקיתונות של רותחים. החוקרים מיהרו ופרסמו תיקון למחקר באפריל, וכשגם זה לא הספיק, הם משכו בשבוע שעבר את הפרסום מכתב העת.

אבל את האמת אי אפשר להשתיק. ממחקר אחר, שאגב פורסם על ידי חוקר שחור בשם רונלד ג'י. פרייר, עולה ששוטרים לבנים יורים בשחורים באותה תדירות ששוטרים שחורים או מבני מיעוטים אחרים עושים זאת.

הקורלציה איננה בין ירי קטלני לבין צבע עור, אלא בין ירי קטלני לבין חומרת הפשע ולמסוכנות אובייקטיבית (למשל נשיאת נשק). זה פשוט לא נכון שיורים יותר בקלות בשחורים ומי שאומר לכם שבאופן ממוסד בלאק לייבז דונט מאטר, לא יודע על מה הוא מדבר.

גדי טאוב הוא ד"ר להיסטוריה של ארצות הברית באוניברסיטה העברית, סופר ותסריטאי

* המאמר פורסם לראשונה בבלוג של גדי טאוב

users: גדי טאוב

הנקראים ביותר

המלצת העורכים

החדשים ביותר