דגל דאע"ש   מקור: ויקיפדיה (יו)
בתמונה דגל דאע"ש

מפרסומים שראו אור במהלך החודשיים האחרונים ניתן ללמוד כי דאע"ש שב והגביר את פעילותו ברחבי המדבר הסורי, וזאת שלוש שנים לאחר שמשטרו של הנשיא בשאר אסד הודיע על מיגורו של הארגון ממרבית שטחי סוריה.

במהלך השנה החולפת, דאע"ש הרחיב את פעולות הגרילה שלו בסוריה בשלושה ממדים – במרחב הגאוגרפי, במידת הקטלניות של הפעולות ובמידת המורכבות שלהן.

מבחינה גאוגרפית, התפשט דאע"ש מעומק המדבר אל פאתי המדבר, כלומר נע מהמחוזות הרחוקים של חומס ודיר אל-זור אל עבר מחוזות חמאה, חלב ואל-רקה, בפנים הארץ. ברבעון האחרון של שנת 2020 ביצע דאע"ש פעולות גרילה באיכות גבוהה, כדוגמת אלו שנערכו במחוז חמאה, וזאת על אף הכוחות שהסורים פרשו בגזרה זו (בעיקר כוחות מיליציה).

מראשית שנת 2020 ארגון דאע"ש ביצע לפחות 286 פעולות התקפיות ממערב לנהר הפרת, מהן 94 באיכות גבוהה. כתוצאה מפעולות אלו, נהרגו 432 קצינים, חיילים ולוחמי מליציות סורים ולא סורים ו-41 אזרחים ו-211 בני אדם נפצעו. בין ההרוגים – 24 בכירים, ביניהם, קצין רוסי בדרגת אלוף, בכיר במשמרות המהפכה האיראניים, קצינים גבוהים בצבא סוריה בדרגות אלוף משנה ותת-אלוף, וכן מפקדי שטח בכוחות המיליציות ובעלי תפקידים במנגנוני הביטחון.

אמצעי הלחימה בהם השתמש דאע"ש בפעולותיו כללו נשק קל, מקלעים המותקנים על כלי רכב, משגרי רקטות נישאים וטילי נ"ט מונחים. דאע"ש השיג אמצעי לחימה אלו על ידי מתקפות על שיירות סוריות ורכישות בשוק השחור.

הרכש בשוק השחור נעשה באמצעות משתפי פעולה מקומיים ותוך כדי ניצול השחיתות הפושה בממסד הצבאי הסורי. מקורות טוענים למעצרם של עשרות קצינים ביחידות עלית סוריות ושל מפקדי מיליציות בכירים באשמה של גניבת נשק מבונקרי תחמושת צבאיים ומכירתו דרך ספסרים לדאע"ש. לכוחות הצבא הסוריים תפקיד משמעותי בהפיכת ההברחות של נשק ושל אנשים לקלות יותר, וכן בהדלפת מידע לכוחות דאע"ש משני צידי נהר הפרת. על פי עדותו של לוחם מיליציה מכוחות "ההגנה הלאומית", הדבר נובע מהמאבקים הפוליטיים הנמשכים מזה שנתיים בין שלוחת דיר אל-זור של ארגונו לבין מפקדת דיביזיה 17. מקורות טוענים כי דאע"ש עדיין מחזיק בחלק מההון שצבר בתקופת "שלטונה" של הח'ליפות האסלאמית, והכסף שנותר משמש כיום את הארגון כיום לצרכים קיומיים. בנוסף למשאבים אלו, דאע"ש גובה אגרות ממבריחים המפעילים רשתות הברחה בשטחי שליטתו, ומסוחרים המשנעים סחורות ודלק ממזרח סוריה למערבה. לוחמי דאע"ש משיגים מזון ותרופות משבטי הבדואים השוכנים במדבר. דאע"ש משתמש גם בכפרים שננטשו מיושביהם במהלך מלחמת האזרחים.

Near East ISIS controlled areas 2015 Sémhur Flappiefh

שטחי השליטה של דאע"ש בסוריה ובעיראק במאי 2015

בחודשים האחרונים דאע"ש הגדיל את יעדי הפשיטה שלו. נוסף על עמדות צבאיות ומחסומים צבאיים, דאע"ש החל לפשוט גם על צירי תנועה מרכזיים, המהווים עורקי תחבורה חיוניים לצרכים צבאיים ומסחריים כאחד, כגון כביש 20 מדיר אל-זור לתדמור (ומשם לדמשק) וכביש 42 מאל-רקה לחמאה. בנוסף, דאע"ש התקיף מחסני תחמושת של צבא סוריה ומתקנים חיוניים אחרים כמו שדות גז ותחנות השאיבה לאורך ציר ה-T (ציר תנועה באורך מאות קילומטרים שלאורכו הונח בשנות השלושים של המאה ה-20 צינור להובלת נפט מכירכוכ שבעיראק לנמל טריפולי שבלבנון). לוחמי דאע"ש אורבים לכלי רכב, מניחים מוקשים או מטעני צד או מציבים מחסומי דמה, ומתמקדים בשיירות צבאיות, אזרחיות ומסחריות, ובכלל זה מכליות המבריחות דלק ממזרח המדינה אל אזורי השליטה של אסד בסוריה.

כוחות אסד, הנעדרים יכולת למגר את דאע"ש, נוקטים מולו באסטרטגיית הכלה. במסגרת אסטרטגיה זו הכוחות הסוריים עורכים מעת לעת מבצעי סריקה ברחבי המדבר אחר חוליות של דאע"ש. מבצעים אלו נערכים בדרך כלל בתגובה להתקפות פתע של דאע"ש, וככל הנראה, בלי שיש לכוחות הסוריים מודיעין מספק. בסריקות אלו משתתפים אך ורק כוחות מיליציה המוכוונים בידי הרוסים, כגון יחידות מגיס 5, "חטיבת ירושלים" הפלסטינית, כוחות "ההגנה הלאומית" ומיליציות שבטיות. במבצעי הסריקה אין השתתפות פעילה של מיליציות פרו-איראניות, ככל הנראה משום שהמאבק הרוסי-איראני לתפיסת אזורי השפעה בסוריה זלג גם למזרח המדינה. מדובר, אפוא בכוחות מיליציה רגליים בעלי מיומנות צבאית נמוכה באופן יחסי, שחמושים בנשק קל ובינוני ושנעזרים בגורמי תמיכה באש. לצד המיליציות פועלות במדבר גם יחידות של הצבא הסורי, אם כי בהתבסס על סדר כוחות שלדי.

עד עתה, מבצעי הסריקה הצליחו לעכב במעט את מתקפות דאע"ש באזורים מסוימים ולדחוק את פעיליו לאזורים סמוכים, אך לא הפכו את הקערה על פיה. הסריקות מתבצעות בדרך כלל כפשיטות ממוקדות. בגלל הטופוגרפיה הייחודית של השטח, מבצעי הסריקה מחייבים הקפצה של כוחות תוקפים מנקודה אחת לאחרת כאשר המרחק מנקודה לנקודה הוא עד עשרים קילומטרים. פועל יוצא, לדאע"ש נותר מרחב פעולה והמשך תמרון. באחד המבצעים שנערכו באזור ג'בל אל-בשרי, מעוז של דאע"ש במדבר, נחשפו מקומות מסתור ששימשו את הארגון עוד בתקופת הח'ליפות. ב-23 במרץ, הטלוויזיה הסורית דיווחה כי כוחות מיוחדים של צבא סוריה איתרו אמצעי לחימה, ציוד צבאי, תחמושת ובלוני גז של פעילי דאע"ש בתוך נקיקים חבויים ליד הכפר אל-דויר, באזור המדברי שממערב לדיר אל-זור.

דיווח של הטלוויזיה הסורית על מבצע של צבא סוריה נגד דאע"ש

ברבע האחרון של שנת 2020 חלה – לצד הפעילות הקרקעית – עלייה גדולה בהיקף ההפצצות האוויריות. בשלושת החודשים הראשונים של 2021 תועדו מאות גיחות הפצצה של חיל האוויר הרוסי ושל חיל האוויר הסורי. יחד עם זאת, היות שההפצצות האלו מגיעות לאחר תקופה ניכרת בה לא הייתה לוחמה אינטנסיבית באזור המדבר, יש להן, נכון לעכשיו, רק השפעה שולית על יכולת הפעולה של דאע"ש. רוב התקיפות האוויריות נערכו נגד יעדים סטטיים.

התרחבות פעילותו של דאע"ש ברחבי המדבר הסורי מביאה למסקנה שלסורים אין אסטרטגיה סדורה להתמודד עם הארגון ולעוקרו משם. זאת למרות שהכוחות הסורים נהנים מעדיפות צבאית. לפיכך, לא מן הנמנע שדאע"ש ישאף להרחיב את התקפותיו גם אל עבר מרכזים אורבניים בערים דיר אל-זור, אל-מידין, תדמור ואל-סח'נה ויחתור לקשור באזורים אלו קשרים עם מקומיים לצורך איסוף מידע ויצירת קשרי מסחר. יחד עם זאת, לדאע"ש אין יכולת ואין תמריץ לנסות ולתפוס שטחים חדשים ולהשתלט עליהם. לעת עתה ניכר שדעא"ש חפץ רק להמשיך בפלישות נקמה והטרדה ברוח התפיסה הג'האדיסטית של "חֻרוּב אל-נִכָּאיָה", קרי "מלחמות התשה ונקמה ללא הישגים טריטוריאליים כלשהם". גישה זו עולה בקנה אחד עם אסטרטגיית "העימות העקיף" שפיתח הארגון מאז קריסתה של הח'ליפות האסלאמית. אסטרטגיית העימות העקיף מאפשרת לדאע"ש למזער נפגעים בשורותיו מחד גיסא ולהמתין לשעת כושר נוחה לשוב לקדמת הבמה מאידך גיסא.

בכל הנוגע לדיון המתחדש מעת לעת אודות מחויבותה הצבאית של ארצות הברית כלפי צפון מזרח סוריה ועיראק, על ממשלו החדש של ביידן לשים לב גם לנעשה במדבר הסורי. נכון לעכשיו, משטר אסד ובעלי בריתו הרוסים והאיראנים מתקשים להתמודד מבחינה מודיעינית ומבחינה אופרטיבית עם האיום של דאע"ש. חולשתו של השלטון המרכזי בסוריה היא שאפשרה לדאע"ש לחזור ולהשתמש במדבר בתור "בסיס התארגנות אחורי" לצרכי אימונים ולוגיסטיקה, בדומה לתפקיד שמדבר אל-אנבאר במערב עיראק שימש את הג'האדיסטים בעשור שקדם לאירועי "האביב הערבי". זאת ועוד, בעוד שהאמריקאים עורכים יחד עם "כוחות סוריה הדמוקרטיים" הכורדיים פעולות סיכול ממזרח לפרת, הרוסים והסורים מנהלים את פעולות הסיכול שלהם ממערב לנהר. סביר להניח, שאין תיאום צבאי או שיתוף פעולה מודיעיני בין הצדדים.

ניתן להסיק, אפוא, כי ככל שעוצמתו של דאע"ש במרכז סוריה תגדל, ומיומנותו בלחימת גרילה מדברית תשתכלל, הארגון צפוי לבנות מחדש את יכולותיו המבצעיות ואת רשתות המודיעין והסחר שלו גם בצפון מזרח סוריה ובצפון עיראק. לכוחות קיימים ייתכן שיתוגברו בעתידי באלפי לוחמי דאע"ש ובני משפחותיהם שנותרו מוחזקים במחנות המעצר ובמחנה העקורים אל-הול שבמחוז אל-חסכה בצפון מזרח סוריה. נסיגה אפשרית של ארצות הרבית ממזרח לפרת תאפשר למשטר הסורי ולפטרוניו הרוסים לשוב ולהתבסס באזורים שהאמריקאים יעזבו. יחד עם הכוחות הסורים והרוסים ישובו גם השחיתות וחוסר הכשירות שאפשרו לדאע"ש להרחיב את אזורי שליטתו בתוך המדבר הסורי, שהפך בשנה החולפת למעין "משולש ברמודה של סוריה".

ד"ר אלי גליה הוא היסטוריון של המזרח התיכון החוקר, מאז פרוץ אירועי האביב הערבי את מלחמת האזרחים בסוריה, ומחבר הספר "ג'ורג' חבש – ביוגרפיה פוליטית"

* המאמר פורסם לראשונה בבלוג הינשוף

users: אלי גליה

הנקראים ביותר

המלצת העורכים

החדשים ביותר